Servis Avantajlarımız

Bilgisayarlı Arıza Tespiti Bilgisayarlı arıza tespiti, arabanızın elektronik kontrol ünitesine bağlanan bir makine ile, arabanızda olan tüm arızaların bulunması işlemine denilmektedir. Bu işlem yapılırken özel bir program ve makine kullanılmaktadır.
Ekonomik ve Hızlı Çözümler Bilgisayarlı arıza tespiti ile tespit edilen arızalar, uzman ekibimiz sayesinde hızlı ve ekonomik olarak giderilir. Böylelikle aracınızın arızası olmayan parçalarına hiç bir şekilde dokunulmaz.
Uzman Personel Uzman kadromuz ile bir çok yerli ve yabancı araçlara bakım ve servis hizmeti vermekteyiz. Özellikle Volkswagen grup alanında ihtiyaç duyulan özel servis ihtiyacını karşılamak amacıyla Volkswagen özel servisi olarak faaliyet göstermekteyiz.

Hizmetlerimiz

Motor Bakımı Arabanızın motor bakımını düzenli yapmadığınız takdirde, motorunuz bir gün sizi yarı yolda bırakabilir. Ansızın arızalanır ve altından kalkamayacak masraflara ve motorunuzun tamamen değişmesine neden olabilir. Aracınızı senede özellikle yaz ve kış başlarında 1 ya da 2 defaya mahsus periyodik bakımını özellikle motor bakımını aksatmadan yapmanız tavsiye edilir.

Elektrik Bakımı Elektronik kontrol üniteleriyle donatılan yeni nesil teknolojik otomobillerdeki elektrik aksamı periyodik olarak kontrol edilmelidir. Servisimizde aracınızın her türlü elektrik ve elektronik aksamı, klima üniteleri, gösterge kontrol panelleri, dış ikaz ve aydınlatma aksamları, sigorta ayakları ve elektronik arıza tespitleri uzman personelimiz ve ekipmanlarımızla yapılmaktadır. Servisimizde periyodik araç bakım kontrollerinin yanı sıra ; Marş dinamosu onarımı ve değişimi, Şarz dinamosu ve değişimi, Oto elektrik aksamı onarımı ve orijinal yedek parça değişimi, Oto klima sistemleri onarımı ve montajı, Oto akü bakımı, onarımı ve değişimi, Otomatik kapı sistemleri onarımı ve montajı, Araç takip sistemleri montajı işleri de uzman personelimizce yapılmaktadır.
Periodik Bakım Bir otomobil birçok mekanik, elektrik, elektronik parçanın ve bu parçaların bir kısmında kullanılan bazı bileşenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Otomobiller, kullanılmaları neticesinde veya uzun süre kullanılmadan bekletilmelerinden dolayı otomobili oluşturan parçalar üzerinde zamanla aşınmalar, bozulmalar, korozyon vb. fiziksel tahribatların meydana geldiği; kimyasal maddelerin özelliklerinin değiştiği, belirli zaman aralıklarında parçaların mukavemetinin azaldığı ve özelliğini yitirdiği görülmektedir. Bu nedenlerle parçaların dayanımları ve çalışma performanslarının düştüğü ve parçalar üzerinde yapılmış olan ayarlamaların bozulduğu tespit edilmektedir. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı motorlu araçlar üzerinde belirli aralıklarla kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu işlemlerin tümüne "oto periyodik bakım" denilmektedir.
Egzoz Emisyon Ölçümü Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır. Servisimizde; Tuvtürk istasyonlarında, muhayene öncesi istenen Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılmaktadır.

Mekanik Bakımı Mekanik bakım, otomobillerinizdeki yürüyen aksamı kapsar. Güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan mekanik bakımı aksatmadan yaptırmanız gerekmektedir.
Mekanik Bakımda Yapılması Gerekenler
Motor analizi,
Motor performansının ve aracın bilgisayar sisteminin analizi,
Askı rotların kontrolü,
Amortisör başlıklarının kontrolü,
Yağ ve yağ filtreleri değişimi,
Triger ve V kayışlarının kontrolü,
Alternatör, fan ve soğutma sisteminin V kayışlarının kontrol edilmeleri ve gerektiğinde değiştirilmeleri,
Soğutma sistemlerinde, hortumların kontrolü ve gerekiyorsa değiştirilmeleri,
Lastiklerin, aşınma ve hava basınç kontrollerinin yapılması,
Lastiklerin rot ve balans ayarlarının yapılması,
Fren balatalarının kontrolü ve değiştirilmesi,
Yakıt sisteminin, pompa ve filtrelerinin kontrolü,
Tüm sıvıların kontrolü ve eksilmişse eklenmesi (motor yağı, fren hidroliği, direksiyon kutusu hidroliği, vites kutusu, soğutucu klima gazı) kontrol edilmesi,
Bujilerin değiştirilmesi,
Hava, yakıt ve polen filtresinin değiştirilmesi,
Yakıt enjeksiyon sisteminin kontrolü ve ayarlanması.

Kaporta Onarımı Dış darbeler sonucu aracın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. Düzeltme işleminde saç ve galvaniz malzemeden üretilmiş parçalarda "Puntalı Göçük Çektirme" sistemi kullanılır. Otomotiv sektöründe araçların kaporta aksamlarının üretiminde son yıllarda Alüminyum Alaşımlı malzemeler gittikçe daha fazla kullanılmaktadır. Bu tür Alüminyum Alaşımlı malzemelerden üretilen motor kaputu, ön ve arka çamurluk, bagaj kapağı, kapılar gibi parçaların üzerindeki ezik, vuruk ve göçükler düzeltilebilmektedirler. "Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme" işleminde sadece ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltme ve doğrultma işlemi yapılır. Hasarın tamamen giderilmesi için kaporta düzeltme işleminden sonra bölgenin "Boya Onarımı" işlemi ile bitirilmesi gerekmektedir.
Boya Aracınızda meydana gelen boya hasarlarına profesyonel yöntemlerle özel çözümler sunuyoruz. Kadromuzda yer alan renk uzmanı ve boya teknisyenlerimizle her türlü boya hasarınızı kullandığımız üstün teknoloji ekipmanlarla (Renk Bilgisayarı) herhangi bir ton farklılığı olmaksızın gideriyoruz. Aracınızın hasar görmüş tüm camları, aracınıza zarar vermeden sökülerek gerekli temizlik yapıldıktan sonra orjinal cam montajı yapılmaktadır. Kapı, bagaj, kaput kilitlerindeki ve cam mekanizmalarındaki tüm arızalar orijinal yedek parça kullanılarak faal duruma getirilmektedir. Gerekli parça değişimlerinde müşteri onayı alındıktan sonra yedek parça değişimi yapılmaktadır. Her marka Ticari ve binek arabaların boya kaporta servisinde Boya, Fırın Boya, Pasta, Cila, Yama Boya, Cam-Kilit hizmetleri sunulmaktadır.
Fırın Boya
Fırın boya, boyama işleminin tozsuz bir ortamda yapılmasını, özel filtreler sayesinde partiküllerin boya ile etkileşime girmemesini, havadaki nem oranını minimum seviyeye indirerek boya işlemininin kalitesinin arttırılmasını sağlar. Fırınlı boyama sisteminde aracın boyama işlemi bittikten sonra, 45 Dk. 65°C ısı verilerek kurutma işlemi yapılmaktadır. Hazırlık aşamasında kullanılan malzemeler son sistem olup aracınızın marasının önerdiği ürünler kullanılmaktadır.
Lastik Değişimi Lastiklerin değişme zamanı ortalama 40 bin kilometredir. Lastik değişim zamanı aracın kullanımına bağlıdır. Ağır şartlar altında çalışan araçlarla garaj araçlarının lastik değişim sürelerinin aynı olması imkânsızdır. Lastiklerin aracın yolla bağlantısını sağladığından can güvenliği için çok önemlidir. Lastiklerin araç muayene kriterlerine göre; araçlarda kullanılan lastiklerin diş yüzeyinin ana yivlerindeki (oluklar) diş derinlikleri, 4 den az lastikli araçlarda en az 1 mm , 4 ve daha fazla lastikli araçlarda en az 1,6 mm olacaktır. Ana yivler, lastik yüzeyinin yaklaşık 3/4 oranında genişliğini kapsayan, lastik yüzeyinin merkezi kısmındaki yivlerdir. Fazla kullanılmayan araçlarda lastik ömrü 3-4 yıldır. Hava ile temas ettiği için lastiklerin yapısı zamanla bozulacaktır. Aracın park halinde uzun süre aynı konumda kalması lastik ömrünü azaltacaktır. Rot ve balans ayarı bozuk araçların lastik ömürleri kısalacaktır. Lastik değişimi yapılırken ekonominin el verdiği ölçüde dört lastik aynı anda yada çift halinde değiştirilmelidir.
Servisimizde lastikleriniz, aracınızın marka ve modeline uygun olarak değiştirilebilmektedir.
Xenon Far Xenon far, kısa mesafelerde yoğun ışık sağlayarak güçlü aydınlatma gerçekleştiren far çeşididir. Xenon far, kısa far olarak kullanılır, ışık dağılımı düzgün ve keskindir.
Servisimizde, aracınızın elektrik aksamını tehlikeye atmadan, aracınızın yazılımında herhangi bir sorun yaratmayacak Xenon far değiştirmek mümkündür.